dalsie fotokluby

Built with JSN PowerAdminBuilt with JSN PowerAdmin

Archiv

Poznáme ho ako vášnivého fotografa, ktorý chce ostať amatérom, učiteľa informatiky na gymnáziu v Stropkove a cyklistu. Vedeli ste ale, že fotografie Andreja Belovežčíka poznajú aj v Japonsku či Austrálii a že do európskych metropol cestoval iba bicyklom?


Ako dlho sa venujete fotografovaniu?

Prvé stretnutie s praktickým fotografovaním som zažil už v ranom detstve. Vždy, keď nás fotil otec, chcel som si to vyskúšať aj ja. Chemický proces vyvolávania fotografií som si vyskúšal ako člen fotografického krúžku už na základnej škole. Na konci stredoškolského štúdia som už mal vlastný fotoaparát aj fotokomoru. V čase strednej školy som často chodil na prechádzky do lesa a pravidelne som videl divé zvery a vnímal nádhernú prírodu. To vo mne vyvolalo túžbu zvečňovať momenty. Neskôr, po ukončení vysokej školy mi pootvoril dvere do amatérskej umeleckej fotografie Jozef Černiga z neďalekých Turian nad Ondavou.

"Neznámy svet hmyzu", pod týmto názvom skupina nezávislých fotografov pozývala občanov mesta na edukačnú výstavu makrofotografie. Aj deti z materskej školy sa tam boli pozrieť. Farebné obrázky, ktoré pútali ich pozornosť, skutočne pripomínali deťom tak blízky rozprávkový svet. Dôkazom toho boli  rozžiarené očká a zvedavé otázky.

http://www.materskaskola.giraltovce.sk/index.php/skolsky-rok.html

Klub nezávislých fotografov Stropkov sa už dlhšiu dobu pohrával s myšlienkou zorganizovať počas jarmoku výstavu fotografií zachytávajúcich život a dianie v meste. V súčasnosti tento zámer naberá reálne kontúry. Podľa slov spoluzakladateľa klubu Andreja Belovežčíka hlavnou ideou je spopularizovať fotografie medzi širokou verejnosťou a jarmok sa javí ako ideálna príležitosť.

„Názov výstavy Život mesta by mal odzrkadľovať jej obsah, ktorý by mal byť nadčasový. V prípade jej úspechu by sa mohla stať pravidelnou súčasťou jarmoku. Pôjde o dokumentárnu, nie výtvarnú alebo umeleckú fotografiu. Vychádzame z toho, že ľudia chodia na jarmok aj preto, aby sa stretli so známymi, ktorých dlhšie nevideli. Zvyčajne si posedia, porozprávajú sa, poprechádzajú sa, nakupujú a popri tom všetkom spomínajú. Fotografie by im mali pomôcť pripomenúť si, čím mesto a jeho okolie v posledných rokoch žilo,“ ozrejmil. Členovia Klubu nezávislých fotografov budú vyberať fotografie z kultúrnych, spoločenských, cirkevných, športových podujatí, ale aj z akcií záujmových skupín. „Pôjde o panorámy, rôzne objekty v meste, mestské akcie, cirkevné sviatky, zábery z pracovísk, škôl, športových podujatí, koncertov, bežné momentky zo života, fotografie z významných návštev v Stropkove, živelných pohrôm a podobne,“ vymenoval A. Belovežčík a dodal, že jednoznačne plánujú sprístupniť výstavu verejnosti počas všetkých troch jarmočných dní, teda od piatku do nedele. Keďže pôjde o akciu pod holým nebom, všetko bude závisieť aj od počasia. Fotografie plánujú inštalovať v mestskom parku, teda v uličke remesiel. „Na strane od hlavnej cesty je úzky priestor dlhý cez 120 metrov, ktorý je pre predajné stánky nevyhovujúci, ale na vystavenie fotografii je akurát. Tam by sme chceli vystaviť okolo 200 fotografií. Jedna udalosť v meste bude reprezentovaná jedným až dvoma zábermi.“ Organizátori by radi vystavili fotografie najmä od širokej verejnosti. Môžu to byť súkromné osoby, ale aj firmy, úrady, školy. Podmienkou je, aby spĺňali zámer výstavy a aby ich autori doručili včas, teda do 15. júla, v papierovej podobe. Musia však počítať s tým, že sa autorovi nemusia vrátiť, pretože počas výstavy sa môžu poškodiť. Rovnako musí každý autor počítať s možnosťou, že jeho fotografia nemusí byť vybratá do výstavnej kolekcie. „Fotografie by mali byť minimálne v rozmere 29,7 cm krát 42 cm, 30 cm krát 40 cm alebo 30 cm krát 45 cm, prípadne väčšom. Nežiadame však kvalitnú fotografickú tlač. Ak to fotografii neublíži, stačí bežná počítačová tlač odolná vode. V spodnej časti požadujeme uviesť názov akcie, dátum jej konania, stačí približný mesiac, rok alebo iba rok a autora fotografie,“ spresnil A. Belovežčík a doplnil, že fotografie je možné odovzdať ktorémukoľvek členovi KNF. Podrobnosti sa autori dozvedia na sociálnej sieti.

Stropkovský fotoklub KNF sa sformoval na začiatku roka 2015 a verejnosti sa prvýkrát prezentoval výstavou makrofotografii „Tajomný svet hmyzu“, vo výstavných priestoroch Múzea v kaštieli. Pozitívne reakcie verejnosti na výstavu, ktorá v súčasnosti putuje po školách a obciach v regióne členov klubu motivujú v ďalšom napredovaní.

Po tomto úspešnom vstupe na domácu scénu, prišla minulý týždeň ďalšia skvelá správa pre členov fotoklubu, tentokrát zo zahraničia. Fotoklub KNF sa začiatkom marca zúčastnil medzinárodného fotosalónu German International DVF Photocup 2015, organizovanom pod patronátom FIAP a ďalších medzinárodných fotografických asociácii v troch nemeckých mestách Hessen, Niedersachsen a Baden-Würtenberg. V kategóriách Open a Natur prispeli do klubovej kolekcie minimálne 4 fotografiami v digitálnej podobe Andrej Belovežčík, Matúš Cichý, Tomáš Cichý, Dušan Ignác, Jozef Potoma, Kristián Potoma a Ján Zuber. Kolekcia fotoklubu súperila s 34 klubmi z krajín ako Nemecko, Čína, Austrália, Omán, Luxembursko, Dánsko, Taliansko, Indonézia, Grécko, Singapúr a India.
Výsledky, ktoré boli zverejnené začiatkom minulého týždňa priniesli skvelé správy pre členov fotoklubu KNF. V bodovanom poradí sa klub umiestnil na 13. mieste a len jediný bod mu chýbal k získaniu ocenenia Honorable Mention.
V individuálnom hodnotení jednotlivých prihlásených fotografii členovia klubu získali:
• 20 akceptácii fotografii na salóne, čo je 62,5 % úspešnosť zo všetkých klubom zaslaných fotografii.
• Cenu Honorable Mention získali za svoje fotografie Andrej Belovežčík 2×, Matúš Cichý a Kristián Potoma.
• Medailu salónu v kategórii Open získal Andrej Belovežčík.
Súčasťou fotosalónu bola tiež súťaž pre mladých fotografov vo veku do 21 rokov, ktorá bola hodnotená osobitne. V tejto sa nestratila trojica študentov zo stropkovského Gymnázia Michal Sivák, Radka Surmanková a Zuzana Vašková, ktorí navštevujú fotografický krúžok pod vedením Andreja Belovežčíka. Pod hlavičkou fotoklubu KNF získali ocenenie Honorable Mention Youth. Pre týchto nádejných fotografov, je to isto obrovská motivácia pre ďalšie fotografické napredovanie.
Tento úspešný vstup na medzinárodnú scénu premieňa predsavzatia klubu, dané pri jeho vzniku, na realitu. Už pri vzniku členovia avizovali svoje zameranie na vlastnú tvorbu a následné porovnávanie jej výsledkov smerom von. Povedané športovou terminológiou, „latka bola nasadená vysoko“. Najbližšie sa fotoklub KNF so svojou prácou bude prezentovať v Tatranskom mapovom okruhu 2015, ktorý organizuje Slovenský zväz fotografov. Predpokladá sa účasť 15 fotoklubov z Čiech, Moravy a Slovenska. Súťažná kolekcia pozostávajúca z 15 fotografii v elektronickej podobe už bola zaslaná usporiadateľovi.

Vďaka Andrejovi Belovežčíkovi a Jánovi Zuberovi z Klubu nezávislých fotografov si žiaci, učitelia, zamestnanci a hostia mohli túto putovnú výstavu prezrieť v priestoroch ZŠ s MŠ Havaj.

Výstava Neznámy svet hmyzu v ZŠ s MŠ Havaj

Havaj 31. marca (SkolskyServis.sk) - Klub nezávislých fotografov (Matúš Cichý, Štefan Ďuraš, Jozef Potoma, Kristián Potoma, Jozef Šeršeň) pripravili makro fotografie hmyzu, ktoré poukazujú, že pod nami tiež niečo žije. Je tu veľa druhov hmyzu, od tých chránených po nechránené, od mäsožravých po bylinožravé, od trochu jedovatých po nejedovaté. Princípom fotografov bolo, aby divák nešiel za fotografiami, ale fotografie do školy za divákmi. Cieľom toho je aj propagovať fotografiu a fotografovanie medzi žiakmi. ZŠ s MŠ Havaj.
Jozef Šeršeň je už viac ako 12 rokov na invalidnom vozíčku kvôli vážnemu úrazu. Napriek svojmu hendikepu chytil svoj život za druhú šancu. Jeho koníčkom je fotografovanie práve hmyzu. Jedinou odmenou pre všetkých je pochvala ako mi to povedal p. Belovežčík, lebo to robia pre nás úplne zadarmo a ich to stálo nejaký ten čas a euro.

Anna Komišáková, 31. marca 2015 8:16

Subcategories

Č o sa dialo v klube ... . Oraganizacné a inémedzniky klubu.

Dokumentácia vlastných výstav a iných významných udalosti.

Výsledky súťaží, ktorých sme sa zučastnili.

JSN Tendo is designed by JoomlaShine.com