dalsie fotokluby

Built with JSN PowerAdminBuilt with JSN PowerAdmin

Odídenci z fotoklubu chcú viac popularizovať stropkovskú fotografiu

Prvou výstavou bude unikátne spojenie umenia a výučby

 V Stropkove vznikol začiatkom roka nový Klub nezávislých fotografov (KNF). Sedem tunajších fotografov, doterajších členov Stropkovského fotoklubu, sa rozhodlo založiť vlastný klub. Dôvodom boli odlišné názory na ďalšie smerovanie fotografického diania v meste. Odchádzajúci členovia mali podľa jedného z najúspešnejších stropkovských fotografov Andreja Belovežčíka pocit, že „starý“ klub prešľapuje na mieste. Vnútorná diskusia na túto tému prebiehala od augusta minulého roka a jej výsledkom bol odchod siedmich členov.

„Stropkovský fotoklub sa zameriaval hlavne na organizáciu výstav. V jednom roku ich tu bolo aj 14, prevažne od fotografov z iných regiónov. My tvrdíme, že v meste ako je Stropkov stačia štyri výstavy ročne a hlavne by na nich mala byť propagovaná tvorba domácich fotografov. V opačnom prípade hrozí u verejnosti inflácia fotografického umenia. Nikto iný nebude za nás fotografovať mesto a okolie v zaujímavých podobách. Prostredníctvom vlastnej tvorby chceme Stropkovčanom ukázať krásu fotografie,“ priblížil spoluzakladateľ klubu A. Belovežčík. Okrem neho sú v novom združení Dušan Ignác, Kristián Potoma, Jozef Potoma, Matúš Cichý, Tomáš Cichý a Ján Zuber. Ich ambíciou je združovať čo najviac fotografov, otvorených novým myšlienkam, nielen z mesta, ale aj okolitých obcí. „Našim cieľom je užšia spolupráca jednotlivých členov pri tvorbe, chceme si viac vzájomne pomáhať, napríklad aj konštruktívnou kritikou a novými podnetmi. Naša skupina je takisto viac zameraná na elektronickú fotografiu a veľký význam prikladáme aj internetovému priestoru. Budeme teda organizovať možno menej výstav, ale o to kvalitnejších a hlavne chceme podporovať stropkovskú tvorbu,“ zdôraznil A. Belovežčík. S bývalými klubovými kolegami sa rozišli korektne a hoci majú iné predstavy o fungovaní fotografického diania v meste, do budúcna sa nebránia prípadnej spolupráci.
Prvou z aktivít nového klubu bude výstava s pracovným názvom Makro – čarovný svet hmyzu. Vernisáž by sa mala uskutočniť do konca februára a pôjde vskutku o jedinečnú výstavu. „Máme tu kvalitných fotografov, ktorí sa venujú makrofotografii – detailnému zobrazeniu rôznych objektov. Napríklad Jozef Šeršeň sa venuje zobrazovaniu hmyzu na takpovediac vedeckej úrovni. Výstava bude vďaka obsažnému popisu ku každej fotografii kombináciou umenia a výučby. Okrem širokej verejnosti tak bude určená aj pre učiteľov a žiakov miestnych škôl. V rámci Slovenska pôjde o jedinečný projekt a preto plánujeme vystavovať aj v iných mestách,“ priblížil prvý počin KNF a zároveň prisľúbil, že Stropkovčania i návštevníci mesta sa môžu tešiť na ďalšie zaujímavé fotografické prekvapenia, možno už počas tohtoročného jarmoku. Ako povedal na záver A. Belovežčík, hlavným cieľom nového združenia je popularizácia fotografovania i samotného mesta prostredníctvom umeleckej fotografie nezávislých fotografov.

Spektrum: 11.2.2015

JSN Tendo is designed by JoomlaShine.com