dalsie fotokluby

Built with JSN PowerAdminBuilt with JSN PowerAdmin

Prvou výstavou bude unikátne spojenie umenia a výučby

 V Stropkove vznikol začiatkom roka nový Klub nezávislých fotografov (KNF). Sedem tunajších fotografov, doterajších členov Stropkovského fotoklubu, sa rozhodlo založiť vlastný klub. Dôvodom boli odlišné názory na ďalšie smerovanie fotografického diania v meste. Odchádzajúci členovia mali podľa jedného z najúspešnejších stropkovských fotografov Andreja Belovežčíka pocit, že „starý“ klub prešľapuje na mieste. Vnútorná diskusia na túto tému prebiehala od augusta minulého roka a jej výsledkom bol odchod siedmich členov.

„Stropkovský fotoklub sa zameriaval hlavne na organizáciu výstav. V jednom roku ich tu bolo aj 14, prevažne od fotografov z iných regiónov. My tvrdíme, že v meste ako je Stropkov stačia štyri výstavy ročne a hlavne by na nich mala byť propagovaná tvorba domácich fotografov. V opačnom prípade hrozí u verejnosti inflácia fotografického umenia. Nikto iný nebude za nás fotografovať mesto a okolie v zaujímavých podobách. Prostredníctvom vlastnej tvorby chceme Stropkovčanom ukázať krásu fotografie,“ priblížil spoluzakladateľ klubu A. Belovežčík. Okrem neho sú v novom združení Dušan Ignác, Kristián Potoma, Jozef Potoma, Matúš Cichý, Tomáš Cichý a Ján Zuber. Ich ambíciou je združovať čo najviac fotografov, otvorených novým myšlienkam, nielen z mesta, ale aj okolitých obcí. „Našim cieľom je užšia spolupráca jednotlivých členov pri tvorbe, chceme si viac vzájomne pomáhať, napríklad aj konštruktívnou kritikou a novými podnetmi. Naša skupina je takisto viac zameraná na elektronickú fotografiu a veľký význam prikladáme aj internetovému priestoru. Budeme teda organizovať možno menej výstav, ale o to kvalitnejších a hlavne chceme podporovať stropkovskú tvorbu,“ zdôraznil A. Belovežčík. S bývalými klubovými kolegami sa rozišli korektne a hoci majú iné predstavy o fungovaní fotografického diania v meste, do budúcna sa nebránia prípadnej spolupráci.
Prvou z aktivít nového klubu bude výstava s pracovným názvom Makro – čarovný svet hmyzu. Vernisáž by sa mala uskutočniť do konca februára a pôjde vskutku o jedinečnú výstavu. „Máme tu kvalitných fotografov, ktorí sa venujú makrofotografii – detailnému zobrazeniu rôznych objektov. Napríklad Jozef Šeršeň sa venuje zobrazovaniu hmyzu na takpovediac vedeckej úrovni. Výstava bude vďaka obsažnému popisu ku každej fotografii kombináciou umenia a výučby. Okrem širokej verejnosti tak bude určená aj pre učiteľov a žiakov miestnych škôl. V rámci Slovenska pôjde o jedinečný projekt a preto plánujeme vystavovať aj v iných mestách,“ priblížil prvý počin KNF a zároveň prisľúbil, že Stropkovčania i návštevníci mesta sa môžu tešiť na ďalšie zaujímavé fotografické prekvapenia, možno už počas tohtoročného jarmoku. Ako povedal na záver A. Belovežčík, hlavným cieľom nového združenia je popularizácia fotografovania i samotného mesta prostredníctvom umeleckej fotografie nezávislých fotografov.

Spektrum: 11.2.2015

Poznáme ho ako vášnivého fotografa, ktorý chce ostať amatérom, učiteľa informatiky na gymnáziu v Stropkove a cyklistu. Vedeli ste ale, že fotografie Andreja Belovežčíka poznajú aj v Japonsku či Austrálii a že do európskych metropol cestoval iba bicyklom?


Ako dlho sa venujete fotografovaniu?

Prvé stretnutie s praktickým fotografovaním som zažil už v ranom detstve. Vždy, keď nás fotil otec, chcel som si to vyskúšať aj ja. Chemický proces vyvolávania fotografií som si vyskúšal ako člen fotografického krúžku už na základnej škole. Na konci stredoškolského štúdia som už mal vlastný fotoaparát aj fotokomoru. V čase strednej školy som často chodil na prechádzky do lesa a pravidelne som videl divé zvery a vnímal nádhernú prírodu. To vo mne vyvolalo túžbu zvečňovať momenty. Neskôr, po ukončení vysokej školy mi pootvoril dvere do amatérskej umeleckej fotografie Jozef Černiga z neďalekých Turian nad Ondavou.

Už 21. ročník obnoveného stropkovského jarmoku otvorilo nové vedenie. Stropkovčanov avizované zmeny neodradili. Počasie bolo dobré, a tak sa tisíce rodákov stretli pokope v príjemnej atmosfére.

Nielen preto, že trvá celý víkend, ale najmä pre veľké množstvo návštevníkov, je stropkovský jarmok najväčšou tunajšou udalosťou v roku. Stretávajú sa na ňom vycestovaní Stropkovčania, ale stálice návštevníkov možno nájsť aj z iných častí širokého okolia.

Ulička remesiel lákala na výstavu fotografií

To, že sa dvadsiaty prvý ročník tak úplne nepodobal na predošlé roky, bolo avizované ešte v predošlých mesiacoch. Dôvodom bol odklon hlavnej dopravy cez stred Stropkova. Preto bolo vyhradených menej stánkových plôch približne o tretinu. Návštevníci sa tento rok prechádzali medzi obchodíkmi nie na Hlavnej ulici, ale na Zámockej. Stánky s občerstvením zostali na Námestí SNP. Veľký nápor ľudí tak bolo vidieť aj v uličke remesiel, umiestnenej v mestskom parku.

Piatok bol o ľudovkách, sobota o čosi modernejšia

Jarmok otvoril Ondrej Brendza ako primátor prvýkrát. V sprievode zástupcov spriatelených miest v Poľsku a Česku či zástupcov významných úradov v okrese v poobedňajšej piatkovej hodine otvoril slávnosť a hlavný program. Avšak na rozdiel od minulých ročníkov sa úvodný sprievod medzi občanmi na čele s dychovým zborom a mažoretkami nekonal.

O kultúru sa na pódiu postarali rôzne spevácke a tanečné skupiny. Počas piatku však dominovala ľudová hudba, hoci aj v rockovom aranžmáne. Viac zábavy priniesli klauni. Sobotný večer patril populárnym slovenským skupinám, ktoré si získali početné publikum. Tieto skupiny preladili sobotnajšie publikum na námestí na populárny a rokenrolový žáner. V porovnaní s predošlými rokmi však trochu chýbali vystúpenia začínajúcich umelcov, ktorí by v poobedňajších hodinách využili zaplatenú plochu a mohli prezentovať svoju tvorbu.

Text a foto: (mv)

Počas jarmoku si ľudia mohli aj zaspomínať. Nedávno vzniknutý klub amatérskych fotografov sa počas jarmoku predstavil vlastnou výstavou. Nazvali ju Život mesta a v remeselnej uličke ukázala stovkám návštevníkom dokumentárnu expozíciu života v Stropkove.

Klub nezávislých fotografov funguje sotva trištvrte roka. Avšak jeho členovia sú skúsenými fotografmi, ktorí už roky na fotkách zachytávajú realitu. Táto dokumentárna výstava bola počas krátkeho fungovania klubu už druhou v poradí. Vyše dvesto fotografií od šestnástich autorov si za jarmočný víkend pozreli stovky, ba aj tisíce ľudí. Niekoľko desiatok metrov inštalovaných fotografických spomienok na posledné roky boli verejné prístupné, stačilo prejsť uličkou remesiel. Pri organizovaní výstavy bolo autorom od začiatku jasné, o čom bude.

Andrej Belovežčík, jeden z jej autorov a známy amatérsky fotograf ocenený v rôznych fotosúťažiach svetového formátu, priblížil pointu expozície Život mesta: „Všetkým prechádzajúcim cez remeselnú uličku sme chceli pripomenúť, čo sa v Stropkove za posledné roky udialo.“ Dôvod, prečo si vybrali práve toto miesto, bol prostý: „Veľa ľudí nevie, čo všetko sa v meste deje počas roka. Iní sú zasa celý rok preč. A akurát na jarmoku sa tu väčšina z nich stretne. Uličkou sa denne prejdú stovky ľudí. Keby sme vystavovali v kamennej galérii, toľko divákov by sme nemali ani za celý rok,“ dodal.

Umenie k ľuďom

Aj keď organizátori označili celú výstavu za dokumentárnu, nepochybne ponúkla aj umelecký zážitok. „Výstava sa tiahne celou dĺžkou mestského parku a pestrofarebnosť všetkých fotografií tu spolu so stromami a všetkým ostatným vykresľuje atmosféru remeselnej uličky,“ pokračoval fotograf. Vysvetlil aj skutočnosť takýchto podujatí v dnešnom čase: „Je iná doba ako kedysi. Dnes do kamenných galérii príde minimum z masy ľudí. Ak chceme výsledok, aby našu prácu videl veľký počet ľudí, prirodzene, exponáty tak musíme ľuďom ukazovať priamo tam, kde aktuálne sú.“ Ako nový klub, ktorý ešte len začína fungovať a stabilne rásť, chceli fotografi v ľuďoch aj prejaviť akýsi záujem, vysvetlil Andrej Belovežčík. „Takýmito akciami chceme prelomiť ľady a otvoriť si dvere k ľuďom,“ pokračoval. V tom prípade by sa im ľahšie spolupracovalo pri zbere historických fotografií, ktoré sú neoceniteľnou spomienkou aj artefaktom všetkých obyvateľov.

 

Text a foto: (mv)

Sedem tunajších fotografov a doterajších členov Stropkovského fotoklubu (SF) sa rozhodlo založiť vlastný klub. Dôvodom boli odlišné názory na ďalšie smerovanie fotografického diania v klube. Odchádzajúci členovia mali pocit, že dlhoročný klub fotografie prešľapuje na mieste.

Vnútorná diskusia na túto tému prebiehala v SF od augusta minulého roka a jej výsledkom bol odchod jeho siedmich členov. V Stropkove tak vznikol nový klub, s názvom Klub nezávislých fotografov (KNF). Stropkovský fotoklub sa zameriaval hlavne na organizáciu výstav. V jednom roku ich bolo aj štrnásť, prevažne od fotografov z iných regiónov. Členovia nového klubu tvrdia, že v meste, ako je Stropkov stačia štyri výstavy ročne, čo je určite pravda. Mala by tam byť propagovaná hlavne tvorba domácich fotografov, tvrdia odídenci z pôvodného foto-združenia. V opačnom prípade vraj hrozí u verejnosti inflácia fotografického umenia. Ak to tak už nie je...

JSN Tendo is designed by JoomlaShine.com